Jak probíhá ošetření

Než začneme se samotnou terapii je potřeba si říct o celkovém zdravotním stavu pacienta, aby se vyloučily případné kontraindikace u jednotlivých metod a také, abych věděla, s jakou citlivostí mám případně ošetřovat či proč tělo v daném místě jinak reaguje, zároveň si tím vytvářím lepší mentální obraz těla pacienta.

Ošetření Dornovou metodou

Jak již bylo zmiňováno vyšetření probíhá z velké částí za pohybu pacienta. Zkráceně – u lidí při ošetření končetin, kostrče a krčních obratlů vytvářím pohyb a usazuji klouby či obratle tímto pohybem do správné polohy. Pokud je místo velmi ztuhlé, nejdříve uvolňuji měkké tkáně. U dalších spojení se pohybuje pacient.

U psů a koní při terapii vytvářím pohyb končetin za pomocí jedné ruky a druhá terapeutická usazuje. Majitel je vždy přítomen.

Ošetření pomocí Osteodynamiky

Terapie je zaměřená zejména na fasciální řetězce a jejich uvolňování. Pacient leží a odpočívá, můžou se ošetřovat novorozenci až senioři. Je to velmi efektivní metoda, která tělo uvolní, rozproudí oběhový a lymfatický systém, dochází k regeneraci a detoxikaci těla.

Zvířata se většinou sami povolí terapii, zaměřené dotyky na jejich fasciální řetězce jim jsou velmi příjemné, je třeba ale samozřejmé zhodnotit citlivá místa a sílu tlaku.

Po ošetření

Je třeba dodržet 3 dny klidový režim – tělo zpracovává nové vzorce a informace, je rozvolněné a je třeba se vyhnout větší fyzické zátěži. Vyrovnání těla s terapií je velmi individuální, záleží na celkovém stavu, zdravotních problémech a životním stylu . Někdy může dojít ke zhoršení stavu, ale po určité době, většinou právě po těchto třech dnech dochází k úlevě a regeneraci. Počet a frekvenci ošetření stanovuje terapeut.

Častý dotaz – Co je to ta fascie? 🙂

Fascie je tuhá bělavá kolagenní tkáň zvaná také tkání pojivovou. Fascii najdete v těle všude, bez přerušení, funguje jako síť. Tato síť dodává pevnost a podporu celému tělu od hlavy až po palce u nohou. Je tvořena kolagenem, který ji dává fyzickou pevnost, elastinem, který dodává pružnost tam, kde je jí zapotřebí (kůže, cévy), a základní substancí (tmelící hmotou), která je základem našeho života, umí vázat vodu a vyživuje spousta imunologických buněk. Fascie pokrývá povrch svalů, orgánů, nervů, cév a buněk. Proto napětí z jedné oblasti těla ovlivní i všechny ostatní části těla. Jako velká zásobárna vody přispívá také k regulaci homeostázy těla a vyplavování škodlivin.

Pro jednodušší představu, jak taková fascie ve skutečnosti vypadá – když krájíte např. krůtí maso, můžete si všimnout, že je v takovém velmi tenkém bělavém obalu – to je fascie. 🙂

Ošetření fascií - osteodynamika
fascie
fascie

Štítky: , , , ,