Absolvovala jsem první kurz viscerální manipulace od p. Aleny Zapletalové na břišní dutinu I., která se přímo učila od zakladatele metody p. Barrala. Věděla jsem, že se zejména jedná o ošetření vnitřních orgánů, resp. uvolnění fascií kolem orgánů, ale netušila jsem, jak moc naše vnitřní fungování těla ovlivňuje správné uložení, prostor, mobilita a motilita. Kurz I. byl zaměřen zejména na játra, duodenum, peritoneum, jejunoileum (tenké střevo) a žaludek.
Základem je nacítit pohyb daného orgánu a stažení okolních tkání, následně zmírnit toto napětí pomocí jemných kompresí , mobilizace a protažení fascií. Lidské tělo má nastaveno prioritně ochránit vnitřní orgány, jsou na žebříčku fungování těla na prvním místě, proto se snaží v případě vznikajícího problému nejdříve kompenzovat na muskuloskeletálním systému, snaží se udržet správnou motilitu (pohyblivost) orgánu. Viscerální manipulace je proto vhodnou technikou pomoci tělu udržet funkčnost orgánů i integritu lidského těla.
Po kurzu jsem v rámci terapie přidala poslech a případné ošetření vnitřní dutiny. I když jsem v začátcích na této cestě, překvapilo mě, kolik z nás má stažení v oblasti jater a na lesser omentum (vazivo spojující játra a žaludek). Měla jsem dvě na sobě nezávislé klientky, kde toto stažení bylo výrazné a které měly problémy s chybějící menstruací, obě dvě dostali po terapii v ten den či druhý den menstruaci. Přemýšlela jsem nad tím, jak může toto stažení ovlivnit menstruační proces a našla jsem možné vysvětlení od tradiční čínské medicíny, že za poruchami menstruačního cyklu stojí zejména játra a jejich energetický stav. „Nerovnováha tohoto orgánu a jeho čchi však může způsobovat i poruchy menstruace, a to z toho důvodu, že játra řídí průchodnost a uchovávají krev. Pokud není průchodnost zajištěna, menstruace se opožďuje a může být bolestivá.“
Čím dál víc mě fungování těla překvapuje a zjišťuji, jak vlastně dokonale propracovaný systém máme. Stačí se ho naučit jen vnímat, poslouchat, kdy už nemůže…kdy si říká o odpočinek, o správnou stravu a pohyb, ale sama vím, jak je to těžké 🙂